Reservoir Tank Assembly  RANE 1109/LEYLAND
MOQ : 1 Piece
Reservoir Tank Assembly RANE 1109/LEYLAND Specification
  • Product Type
  • STEERING ARM
  • Material
  • High-grade Polypropylene and Metal Alloy
  • Vehicle Type
  • Commercial Truck
  • Working Life
  • >50,000 Cycles
  • Operating System
  • Manual
  • For Use In
  • Leyland 1109 Rane Commercial Vehicle
  • Lubrication Type
  • Self-lubricating
  • Load Capacity
  • 2.5 Liters
  • Corrosion Resistant
  • Yes
  • Size
  • Standard OEM specifications
  • Surface Treatment
  • Powder-coated and Polished
  • Weight
  • Approx 1.35 kg
  • Finish
  • Smooth Glossy
  • Part Type
  • Reservoir Tank Assembly for Steering
  • Temperature Range
  • -10C to 80C
  • Color
  • Black
  • Display Type
  • Non-digital, No Display
  • Model No
  • RANE 1109/LEYLAND
  • Connecting Type
  • Threaded Connector
  • Method
  • Injection Moulding and Precision Welding
  • Dimension (L*W*H)
  • 270 mm x 160 mm x 135 mm
  • Noise Level
  • Low (<40 dB)
  • Application
  • Hydraulic Fluid Reservoir for Steering System
  • Resistance
  • UV Resistant Plastic
  • Mounting Position
  • Engine Bay
  • Pressure Rating
  • Up to 3 Bar
  • Packing Type
  • Carton Box
  • Compatibility
  • Rane/LEYLAND & Equivalent OE Fitment
  • Cap Type
  • Screw Cap
Reservoir Tank Assembly RANE 1109/LEYLAND Trade Information
  • Minimum Order Quantity
  • 1 Piece
  • Payment Terms
  • Sample Available
  • Yes
  • Sample Policy
  • Within a certain price range free samples are available
  • Main Export Market(s)
  • Main Domestic Market
  • All India
About Reservoir Tank Assembly RANE 1109/LEYLAND
Elite Usage & Applications with Reservoir Tank Assembly RANE 1109/LEYLAND
Flexible Payment & Global Shipping Options for Reservoir Tank Assembly RANE 1109/LEYLAND
FAQs of Reservoir Tank Assembly RANE 1109/LEYLAND:
Q: How is the Reservoir Tank Assembly RANE 1109/LEYLAND installed in commercial vehicles?
Q: What materials are used in this reservoir tank, and what are their benefits?
Q: What is the application media for this reservoir tank assembly?
Q: Where can this Reservoir Tank Assembly be used?
Q: When can customers expect delivery after placing an order?
Q: Is a sample of the Reservoir Tank Assembly available before bulk purchasing?
Tell us about your requirement
product
Price:
Quantity
Select Unit
  • 50
Additional detail
Mobile number
Email
More Products in Steering Parts Category
Tie Rod Arm LH (Front RWD Axle) 5102 2523/3118/3718
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Dimension (L*W*H) : 310mm x 60mm x 75mm
Corrosion Resistant : Yes
Load Capacity : 2.5 Ton
Noise Level : Silent
Steering Bracket (Manual) 709/909
Dimension (L*W*H) : 170 mm x 110 mm x 45 mm
Corrosion Resistant : Yes
Load Capacity : Up to 5000 Kg
Noise Level : Silent operation
Power Steering Bolt ( M18 X 50) 2515 EX
Dimension (L*W*H) : M18 x 50 mm
Load Capacity : 5000 N
Noise Level : Silent Operation
Tie Rod Arm RH LPT 2518/4923 PRIMA
Dimension (L*W*H) : 390 mm x 110 mm x 60 mm